"תיבת נח"

 

בואו נבנה...

בואו נבנה...

    פרשת נח מגלה לנו ציור נפלא. עומדת לה תיבת נח באמצע האי שם, ולאט לאט מתקבצות ובאות החיות. שנים שנים או שבעה שבעה מגיעות הן מכל קצווי תבל לתיבה – למקום המבטחים שלהן.

    התעוררנו בכנס בבית מאיר ונוכחנו לדעת, כי חייבים אנו ליטול את האחריות לחיינו. להפסיק להטיח אשמות לכל עבר, וכן להכיר כי יש בנו ובתוכנו כוחות, יכולות ואיכויות, המסוגלים לבנות את עולמינו. לא בבחינת בועטים בקיים, לא מתוך ניתוק והפניית עורף, אלא מתוך הכרה שיש נושאים, עניינים והיבטים, שאותם אנו מכירים היטב, מתוך חיינו, ולכן מסוגלים אנו לטפל בהם טוב יותר. כמובן, שלצורך זה אנחנו מגייסים את כל מה שלמדנו וקבלנו במשך השנים, בהן היינו קרובים לגדולי ישראל, לתלמידי חכמים מופלגים ולאנשים חכמים ונבונים מהישוב.

    גרים אנו בעיר, במקום ישוב, אי שם בארץ, ופחות או יותר השתבצנו באיזו משבצת, בין שהיא מתאימה ונסבלת ובין שהיא דוחה ומתסכלת. יש שהתרגלו למצב ואומרים: "איננו רואים פתרון באופק, יש לכם מה להציע לנו? עייפנו מדיבורים ורעיונות, תנו לנו לחיות ואפילו חיים מינימאליים". ויש האומרים: "די לנו שלילדינו לא יקרו דברים כאלו".

    ואנחנו אומרים: "התנערו מעפר קומו, לבשו בגדי תפארתכם, כי בודאי יש תקווה לאחריתכם".

לא באנו לסיים כך את חיינו.

                     רוצים הצעה אמיתית בבקשה!

    בואו נבנה "תיבת נח"! בכל מקום בו ישנו ציבור של בעלי תשובה נקים מרכז המיועד לבעלי תשובה. נקים אותו  במבנה, בבית מדרש, או בקרוואן. מקום שאליו יוכל כל בעל תשובה לבוא – ללמוד, לשבת ביחד ולדבר, לשמוע שיחות, הדרכות ועצות, המדברות על עולמינו. על הנושאים המעסיקים אותנו ובשפה שאנו מבינים ומכירים. לא מקום להתפרקות ופירוק, אלא מקום שבו נפגוש את "גדי", ואת – "יובל" ונדבר עמו, בשפה דומה, על עניינים שקרובים ונוגעים לנו, בפתיחות אמיתית ומתוך רצון לעשות משהו אמיתי. ואולי  נשב  סתם בכיף, ננגן ונשיר? אולי גם נשותינו יפגשו ויפטפטו, או ישמעו שיעור כלבבן.

    מרכז שיש בו ממש. מרכז שיש בו תורה אמיתית, מרכז שאנחנו בעלי תשובה חשובים בו, מרכז שבו התורה ועבודת ה' מדברת אלינו באמת. בקצור מרכז שלנו.

    ניתן לגבש אותו כהתחלה סביב כולל ערב, או שעורי תורה, ויתעצם ויתרחב למסיבות ראש חודש, מלוה מלכה, שמחות אישיות והרצאות לגברים ולנשים בעניני חינוך ילדינו, עבודת ה' או עניינים אחרים המעניינים אותנו. לאט לאט יהיה ל"תיבת נח" שלנו, אשר ייתן עידוד ותוספת כח לכולנו.

    נכון, יתכן שנצטרך לחשוף את זהותנו, נצטרך לגלות את מהותנו. יתכן ונצטרך לצאת ולדאוג לאחינו הקרובים, המתחילים את חייהם כבעלי תשובה. אמת, זהו שלב אמיתי שאולי "מפחיד" אותנו, אך מחילה ממך הקורא, האם מצב זה לא מוכר לך? האם לא עשית דבר כזה אי פעם בעבר? ובכלל האם אתה גנרל בדימוס, שיצא לפנסיה עם המדליות הישנות ומתרפק על זיכרונות העבר, או חייל פעיל אמיתי, הנכון גם כעת לבנות את חייו על אמת.

    זהו אם כן המסר וזוהי ההצעה: מרכזים שבהם נבנה לנו את "תיבת הנח" תיבת הנחמה, המנוחה והנחלה בסביבה קרובה ובחברת אנשים כלבבנו.

יהי ה' בעזרנו ייתן כח לכולנו.