סיקור הכנס שנערך ב- כ"ו תשרי תשס"ט במושב בית מאיר

 

אדרבה

 כאשר הועלה הרעיון לקיים כנס, בו ישתתפו ציבור בעלי תשובה ותיקים, בעלי ניסיון בעשייה ציבורית ובהדרכה של בעלי תשובה, התעורר החשש שמא לא תהיה הענות גדולה , לא היה ברור עד כמה הרצון לדבר על הדברים ולנסות ליזום יוזמות בכדי לשפר את מצבם הרוחני והגשמי של ציבור בעלי התשובה, מפעם בקרב בעלי התשובה הותיקים , וכן עד כמה הציבור הזה מאמין ביכולתו ובכוחו לחשוב ולהגות רעיונות מעשיים בתחומים אלו. בפועל התבדה חשש זה,  לכנס הגיעו למעלה ממאה משתתפים מכל זרמי תנועת התשובה ומכל רחבי הארץ.

במהלך הכנס הציג הרב מנחם אדלר, רב הקהילה במושב בית מאיר, את התחקיר אותו ערך על תנועת התשובה. התחקיר כלל ראיונות עם חלק מראשי קהילות בעלי תשובה ועם פעילים מרכזיים. תוצאות התחקיר הצביעו על שבר גדול בעולם התשובה.

 "משאבים רבים הושקעו בקירוב רחוקים ולעומת זאת המשך הטיפול בבעלי התשובה הוזנח כמעט לחלוטין.  חלק גדול מציבור בעלי התשובה נתון בקשיים רבים בתחומי החיים השונים: שלום בית, חינוך ילדים, פרנסה ולימוד התורה. ההשלכות של תהליך מורכב זה באות לידי ביטוי בדור השני שם מופיעה תופעה מדאיגה של נשירה באחוזים גבוהים."

הרב אמר כי יש להגדיר את המכנה המשותף לקשיים השונים ומכח זה ליצור תפיסת עולם חינוכית ומעשית , בהתייחס לצורת החשיבה והמנטליות בהם התייחדו בעלי התשובה.

 הרב יהודה גרינוולד , מחבר ספר – "לדעת בארץ דרכך – פרקי הדרכה לבעלי תשובה" ,  וראש כולל "בדרך העולה" ברמת שלמה ,  סיפר על מפגשי ה"פורום" בחצי שנה האחרונה – "הרקעים השונים והמגוונים של חברי הפורום, כמו השייכות השונה לזרמים שונים, לא הפריעו ליצירת קשר מיוחד, חם ומפרה, שהובילו להקמת תוכנית הקהילות והמרכזים. התברר כי ישנם נושאים משותפים רבים, המחברים אותנו, אף שאנחנו משתייכים לזרמים שונים.

 חברי הפורום הינם אנשי שטח ועשיה בעלי נסיון רב בהדרכת בעלי תשובה בהכוונתם של גדולי ישראל."

הרב גרינוולד הדגיש את הכוחות הגדולים הטמונים בבעלי התשובה ועל הצורך להתחיל להוציא אותם אל הפועל.  "אין מקום להמתין יותר לכך שאחרים יעשו עבורנו את העבודה אלא ליטול אחריות אמיתית על חיינו".  הרב הסביר את תופעת "תרבות העוני", בה האדם אינו מאמין כבר כי הוא מסוגל לדאוג לעצמו והצביע על כך שתופעה זו מתגלה גם בקרב בעלי התשובה.

הרב חגי מזור , ראש כולל – "בניך ציון " בגבעת זאב ,   סיפר על שאלה אותה הציג לרב שלום שבדרון זצ"ל עוד בהיותו בעל תשובה צעיר. השאלה הייתה כיצד להתייחס להורי בעלי התשובה.  הרב שבדרון ענה לו: "את זה אתם תלמדו אותנו".

הרב עודד ניצני, רב קהילת "שדה צופים" בבית"ר, הציג את תכנית הקהילות והמרכזים.

תוכנית זו נבנתה תוך כדי מפגשי הפורום בהתבסס על נסיונם של המשתתפים בטיפול ההמשך בבעלי התשובה.  התוכנית מציגה מודל מפורט של קהילת בעלי תשובה בתור מענה לצרכיהם השונים של בעלי התשובה בתחום לימוד התורה, חיי החברה וחינוך הילדים.

התוכנית מיועדת לשיקום וביסוס הקהילות הקיימות ולהקמת מרכזים בריכוזי בעלי תשובה ברחבי הארץ כבסיס ליצירת חיים משותפים.

הרב עודד ניצני הציג ארבע דרכים להמשך פעילות באי הכנס:

–         יצירת יוזמות חדשות של באי הכנס והפעלתם על ידי ריכוז המידע ויצירת קשרים בין הפעילים השונים.

–         כנסי המשך: בכל כנס יוצגו תוכניות נוספות המופעלות בעולם התשובה ויערכו דיונים בנוגע להיבטים השונים של תוכניות אלו. כן ימסרו עדכונים על התפתחויות בפעילויות השונות.

–         כתב עת חודשי שישמש כבמה לדיון בנושאים הקשורים לחייהם של בעלי התשובה.

–         הצטרפות לתכנית הקהילות לקהילות המעוניינות בשיתוף פעולה ובסיוע וליחידים המעוניינים להקים מרכזים באיזורי מגוריהם.

 ברב-שיח שהתפתח לאחר מכן נטלו חלק משתתפים רבים שהציגו דעות שונות, רוב הדוברים הביעו קורות רוח על ההתארגנות החדשה והביעו רצון להשתתף. חלקם שיתפו בנסיונם האישי בעבודה מול בע"ת וקהילות.

 התעוררה השאלה מי מגדולי ישראל תמך בהתארגנות והרב גרינוולד סיפר על כך שהרב וולבה זצ"ל כבר לפני 17 שנה אמר שייתכן שיהיה צורך בהתארגנות של בע"ת לקהילות עצמאיות .

  הרב עופר גיסין סיפר על שיחה דומה שניהל האדמו"ר מביאלה לוגנו כבר לפני כ-25 שנה והצביע על כך שבשיחות פרטיות רוב גדולי ישראל יתמכו בהתארגנות כזו. הרב גיסין דיבר על הצורך הגדול ביצירת "חברים מבינים": מפגשים של בע"ת בהם יוכלו לדבר בפתיחות על ההתמודדות עם הבעיות המשותפות .

המשתתפים התבקשו בעקבות המפגש למלא משובים ולהעלות בהם הצעות ליוזמות חדשות וכן להציע משתתפים נוספים להתארגנות המשותפת.